BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Patates Kızartması

Tarihî yarımada Patates Kızartması

Tarihî yarımada Patates Kızartması

Patates, dünyanın en önemli gıdalarından biridir. Sebze olarak çeşitli şekillerde tüketildiği gibi gıda sanayisinde de önemli bir yere sahiptir. Aslen patlıcangil familyasındandır. Ana vatanının Güney Amerika olduğu ve tüm dünyaya Amerika’dan yayıldığı bilinmektedir. Yaygın olarak 19. yüzyılda tüketilmeye başlamıştır. Tarihî yarımada Patates kızartması olarak pişirilmesi ise mutfak tarihi için önemli bir adım olmuştur. Yüksek nişasta içeriği yanı sıra vitamin ve aminoasitler açısından zengin, güçlü bir besindir.

Tarihî yarımada Patates kızartması patatesin tüm dünyada bu kadar çok sevilmesinin en önemli nedeni olarak gösterilir. Tarihî yarımada Patates kızartmasını uluslararası fast food zincirlerinden, lokal restoranlara, sokaklardaki yemek tezgahlarından okul yemekhanelerine hemen her yerde bulmak mümkündür. Evlerde de çok sevilerek,  hem kahvaltıda hem et yemeklerinin yanına hem de kendi başına bir öğün olarak bolca tüketilir.

Tarihî yarımada Patates kızartması, temiz ve taze yağda altın rengi alana kadar pişirilir. Sıcak sıcak servis edilir. Elma dilim, parmak patates, anne patatesi gibi farklı Tarihî yarımada patates kızartması çeşitleri bulunur. Dileyene bol baharatlı acılı, dileyene ketçaplı mayonezli; dönerin, hamburgerin, tavuğun, sosisin yanında hep o vardır.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All