BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Karides

Tarihî yarımada Karides

Tarihî yarımada Karides

Tarihî yarımada Karides, ekvatordan kutuplara yaygın bir alanda denizde ve tatlı suda yaşayan bir canlıdır. Bu nedenle dünyanın hemen her yerinde avlanarak ya da yetiştirilerek temin edilebilmekte, donmuş olarak da saklanabilmektedir. Uzak Doğu’dan kutuplara dek geniş bir coğrafyada onlarca farklı türünün olduğu, çiğ ya da çeşitli yöntemlerle pişirilerek tüketildiği bilinmektedir.

Tarihî yarımada Karides, Osmanlı mutfağında da yer almaktaydı. Fatih Sultan Mehmet’in deniz ürünlerini severek tükettiği pek çok kaynakta yer almaktadır. Tarihî yarımada Karides, Osmanlı mutfağının özel yiyeceklerinden biriyken zamanla tüketimi yayıldı.  Ülkemizde özellikle Hatay, Adana, Antalya gibi sıcak denizlerde bulunmaktadır. Turistik açıdan zengin bir ülke olduğumuz için turizm mutfağında da yer almaya başlamıştır.

Tarihî yarımada Karides, haşlanıp söğüş olarak, güveçte ya da tavası yapılarak çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Ayrıca salata ya da türlü, makarna, pilav,  çeşitleri gibi yemeklere eklenebilir, diğer deniz ürünleri ile beraber ya da tek başına tüketilebilir. Tarihî yarımada Karides, sağlık için faydalı pek çok vitamin, sağlıklı yağlar,  mineral ve protein de içerir. Lezzet ve sağlığın aynı tabakta buluştuğu özel bir yiyecektir.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All