BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Köfte

Tarihî yarımada Köfte

Tarihî yarımada Köfte

Tarihî yarımada Köfte; Orta Asya kökenli bir yemektir. Ezilmiş et anlamına gelen bir kelimeden türediği ve dünyaya Orta Asya, Mezopotamya coğrafyasından yayıldığı düşünülmektedir. Anadolu mutfağında pek çok köfte çeşidi vardır. Günümüzde ise tüm dünyada tanınan ve artık farklı malzemelerle de hazırlanabilen popüler bir yiyecektir.

Tarihî yarımada Köfte; şefkatle özdeşleşmiş nadir yemeklerden biridir. Çünkü Anadolu kadınlarının, çocuklarına hızlı pişen ve kolay hazırlanan bir yemek olması için köfteyi geliştirdiği düşünülmektedir. İçinde bolca bayat ekmek, soğan ve maydanoz gibi malzemeler eklenip yağda çabucak pişirilir. Hem çok lezzetlidir, hem de ekonomik. Ayrıca henüz sert yiyecekler tüketemeyen küçük çocukların da yiyebileceği bir yemektir. Ekmeğin içine konulup taşınabilir, içine sebzeler, baharatlar eklenip zenginleştirilebilir. Ani gelen misafire ikram edilebilir. Yani köfte hem bir yemek hem de sosyolojik bir zenginliktir.

Tarihî yarımada Köfte, günümüzde restoran menülerinin de vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Her yaşta, herkesin sevdiği, hem çok sağlıklı hem de çok lezzetli bir et yemeğidir köfte. Şerbethane mutfağındaki köfteler ise,  anne mutfağından çıkmış gibi taze ve lezzetlidir.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All