BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Meyve Tabağı

Tarihî yarımada Meyve Tabağı

Tarihî yarımada Meyve Tabağı

Meyveler insan sağlığı açısından çok faydalıdırlar. Vitamin, mineral ve birçok mikro besin öğesi içerirler. Posalıdırlar, sindirime katlı sunarlar. Meyve aynı zamanda lezzeti ve serinletici yönü nedeniyle tercih edilir. Ülkemizde meyveleri tek tek yemek kadar, sofraya bir Tarihî yarımada meyve tabağı içinde getirmek de oldukça yaygın bir uygulamadır. Bazen insanlar bir süre sonra sofraya meyve tabağı servisi yapılacağını bildikleri için yemeklerle karınlarını tam doyurmazlar.

Tarihî yarımada Meyve tabağı evlerde genelde yemeklerden bir süre sonra sofraya getirilir. Kimi durumlarda, özellikle de mükellef sofraların kurulduğu özel davetler ve doğum günü gibi özel günlerde Tarihî yarımada meyve tabağı menüdeki diğer yiyeceklerle birlikte en baştan sofradaki yerini alır. Restoranlarda da benzer bir uygulama söz konusudur.

Elma, armut, muz, üzüm, mevsimine göre portakal, mandalina, kapuz ve üzüm Türkiye’de meyve tabaklarında en çok yer alan ve tercih edilen meyvelerdir. Bunlar aynı zamanda ülkemizde genel olarak en beğenilen ve alışık olduğumuz meyve çeşitleridir.

Şerbethane cafe & restoran misafirlerine taze mevsim meyvelerinden oluşan meyve tabakları sunmaktadır.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All