BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Tavuklu Yemekler

Tarihî yarımada Tavuklu Yemekler

Tarihî yarımada Tavuklu Yemekler

Tavuklu yemekler geçmişten günümüze önemli besin kaynaklarından olmuştur. Geleneksel olarak evlerin bahçesinde yetiştirilen tavukların hem yumurtası kullanılır hem de zamanı gelince kesilip yenilirdi. Günümüzde bu gelenek Anadolu’da devam etmektedir. Ancak artan şehirleşmeyle beraber tavuk gıda sanayisinin bir kolu haline gelmiştir. Yumurtadan ete, suyundan hazır çorbalara dek tavuk, mutfaklarımızda sıkça kullanılmaktadır.

Tarihî yarımada Tavuklu yemekler tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni, içerdiği besin değerleridir. Zira tavuk eti, iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca A, C gibi vitaminler, demir, fosfor gibi mineraller içerir. Üstelik yağ oranı, muadillerine göre düşüktür. Beyaz etle hazırlanan Tarihî yarımada tavuklu yemekler,  hem leziz hem sağlıklıdır.

Tarihî yarımada Tavuklu yemekler aynı zamanda bütçe dostudur. Izgarada ya da fırında, sebzeli ya da sade, pilavın yanında ya da makarnada, salata çeşitlerinde ve akla gelebilecek pek çok şekilde tüketilebilir. Tatlısı bile yapılır. Tarihî yarımada Tavuklu yemekler hafiftir. Doyurucudur ve hazmı kolaydır. Yedikten sonra pişman etmez. Yazın ferahlatır, soğuk sandviç ve salatalara tat verir, kışın içimizi ısıtır, çorbalara yemeklere lezzet katar.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All