BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Soğan Kebabı

Tarihî yarımada Soğan Kebabı

Tarihî yarımada Soğan Kebabı

Tarihî yarımada Soğan kebabı esasa olarak nar ekşisi, biber salçası ve zeytinyağı malzemeleri kullanılarak yapılan kebap köftesinin şiş yöntemiyle soğana yatırılarak pişirilmesiyle hazırlanan enfes bir kebap çeşididir. Soğan kebabında kullanılan soğanlar çok büyük ve çok iri olmaz. Aynı zamanda fırında da yapılabilir Tarihî yarımada soğan kebabı. İki yöntem de orijinal Tarihî yarımada soğan kebabı pişimi için kabul gören iki yöntemdir. Kebap kültünün en önemli kaynaklarından biri olan Gaziantep mutfağına ait bir kebap çeşididir Tarihî yarımada soğan kebabı.

Soğanın sağlığa büyük faydaları bulunduğu için soğan kebabının da en sağlıklı kebap çeşitleri arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Bunun nedeni şöyle açıklanmakta: çok sağlıklı olasına rağmen soğanı yemeklere az bir miktarda katabiliyoruz, keskin kokusu ve aroması nedeniyle. Oysa pişen soğan, kebap içi ve diğer malzemelerin de katılmasıyla kolaca yenebilecek bir form kazanıyor. Böylece soğanın azcılığını hissetmeden, gözleriniz yaşarmadan soğanın büyük faydalarından istifade etmeniz mümkün oluyor. Tarihî yarımada Soğan kebabı insanın hem sağlığına da damak zevkine de hizmet eder. Bu lezzetli doğal bağışıklık destekleyici kebabı hazırlarken soğandan gözleri yaşaran ustaların emeğini de takdire değer.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All