BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Baklava

Tarihî yarımada Baklava

Tarihî yarımada Baklava

Tarihî yarımada Baklava, Orta Asya’da ortaya çıktığına dair bulgular olan bir tatlıdır. Bu nedenle ilk yapanların Türk’ler olduğu söylenebilir. Türk’lere ait yazılı kaynaklarda 11.yüzyıldan itibaren Tarihî yarımada baklava ile ilgili bilgilere rastlanmaktadır. Osmanlı mutfağının da en özel en sevilen tatlılarından biri olduğu bilinmektedir. Baklavayı geleneksel tatlısı olarak nitelendiren pek çok toplumun, bir zamanlar Osmanlı coğrafyasında yaşadıklarını görebiliriz. Bu yönüyle Tarihî yarımada baklava artık uluslararası arenada tanınan, sevilen bir tatlı olmuştur.

Tarihî yarımada Baklava, saray tatlısı olarak anılmasına rağmen zamanla evlerde de yapılmaya başlanmıştır. Sarayda kutlamaların, ziyafet sofralarının vazgeçilmez lezzeti, halk arasında ise bayramların özel günlerin tatlısı haline gelmiştir. Günümüzde hala bayramların olmazsa olmazıdır. Kültürümüzün en önemli parçalarından biridir.

İncecik yufkalar tepsiye kat kat serilir. İçine fıstık, ceviz ya da fındık eklenir. Üzerine mis kokulu tereyağı, kıvamlı şerbeti gezdirilir. Tarihî yarımada Baklava, tüm bu lezzetlerin damakta ayrı ayrı alındığı eşsiz bir lezzettir. Yufkalar çıtır çıtır dokusu ile ağızda dağılır. Ardından fıstığın tadı, tereyağının kokusu ve şerbetin tamamlayıcı dokunuşu gelir. Şerbethane mutfağı baklavanın en lezzetli halini sunar.

Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All