BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90(532)636 90 89
  • +90(212)517 00 04

Tarihî yarımada Kiremit

Tarihî yarımada Kiremit

Tarihî yarımada Kiremit

Taş fırında pişirilen yemeklerin pişirme tarzı olarak metalden farklı olarak pişmiş topraktan yapılan gereçte pişirilerek servis edilmesi yemeklerine kiremitte denir. Örneğin kiremitte balık, kiremitte güveç, kiremitte kaşarlı yemekler gibi…

Tarihî yarımada Kiremit yemekleri için Şerbethane mutfağının mevcudiyetinde olan taş fırın içerisine usta eller aşçılarımızla gönderilen yemekler harika bir servis sunumuyla masanıza sunumu yapılır.

Tarihî yarımada bölgesinde kiremitte pişirilen yemeklerin tadı tavada ya da metal, bakır, alüminyum gibi kaplarda pişirilen yemeklere göre daha doğaldır. Çünkü taş içerisinde pişirilmektedir. Taş fırının ateşinin yemeğin pişmesine kattığı lezzet kiremitle birleşince asıl lezzet ortaya çıkar.

Kiremitte yemek pişirmenin tarihi antik çağlara dayanır. Kiremitin yapı olarak pişmin toprakta yapılması daha önce herkesin kiremit yapabilmesine ve kendi kap kaçağını yapabileceği maliyetsiz bir durumdu. Bu nedenle kiremit ortaya çıktı ve iyi ki de çıktı. Tarihten günümüze kiremitte pişen yemeklerin tadı bir başkadır diğer yemeklerden. Günümüzde halen kiremitte yemek pişiriliyorsa bu doğallığın ve kiremitte pişen yemeğin tadının güzel olmasındandır.

Etin, soğanın, domates ve sarımsağın kullanıldığı yemeklerin Tarihî yarımada bölgesinde kiremitte pişirilmesinin içerisindeki baharatlarda düşünüldüğünde iştaha ve göze hitap eden bir görüntüsü ve tabi ki de tadı vardır.


Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Şerbethane All