BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90 212 517 00 04
  • +90 212 517 00 04

Meze

Meze

 Meze

Meze dünya yemekleri lugatında ordövr adıyla bilinmektedir. Dünya ve Ortadoğu mutfağıyla Türk mutfağında özel bir yere sahip olan mezeler, hafif olması, lezzeti ile kendine hayran bırakan soğuk yemek kategorisinde yer almaktadır. Çeşit olarak her türlü yemeğin yanında sunulan ve yemeğin sunumuna görsel olarak zenginlik katan mezeler yemeği keyifli bir hale getirir. Yemekler birlikte doyumu artırır. Keyifli sohbetler esnasında soğuma kaygısı olmadan tüketilen mezeler tarihten bu yana bir adet olarak sofraları süslemektedirler. Bağımsız bir lezzet alanı vardır. Mezeler soflarımız için çok önemli bir yere sahiptirler. Ortadoğu mutfağında mezenin yeri çok ayrıdır.

Çok geniş bir yelpazeye sahip olan mezelerde akla ilk gelenler arasında peynir, yoğurt ve kavun-karpuz ikilisi vardır. Ayrıca çeşitli yöreler özgün olan salta çeşitlerinin yanı sıra balık çeşitleri, lahana, patlıcan, biber, zeytin yağlılarla bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz.

Sofraların tadımlığı olan meze vazgeçilmez karışımların sonucu ortaya çıkmaktadır. Zaman ilerledikçe tarihten gelen tecrübe ve birikimle mezelerin çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Emek ve ustalık isteyen mezeler bir zahmetin sonucu olarak damak zevkimize hitap etmektedir.

Mezeler ana yemeklerden önce açlığı yatıştıran yemekler olmakla beraber ana yemeklerin doyuruculuğuna da destek olmaktadırlar. Daha önce de değindiğimiz gibi soğuk yenmesi ve karışım olarak hazırlanması, harmanlaması yemeğe göre çok ayrı ve farklı bir tadın ortaya çıkması demektir.

Meze’ye değinmişken mezenin içerisinde kullanılan baharat ve sarımsağa değinmeden geçmek haksızlık olur elbette.


Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Click For English Serbethane Web Pages