BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90 212 517 00 04
  • +90 212 517 00 04

Sultanahmet Osmanlı Mutfağı

Sultanahmet Osmanlı Mutfağı

Sultanahmet Osmanlı Mutfağı


Dünya tarihinin bir dönemine damga vurmuş ve 600 yıldan fazla hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu bu zaman dilimi içerisinde birbirinden farklı milletlerle, kültürlerle ve coğrafyalarla olan etkileşimi çok fazla olarak mutfağına yansımış gözüküyor. Öyle ki Sultanahmet Osmanlı mutfağı dünya tarihi içerisindeki devletler içerisinde görüp görebileceğiniz en zengin mutfaklardan biri.

Sultanahmet Osmanlı mutfağının, kendine has farklı bölümleri vardır.  Bu bölümleri içinde barındıran ve Fatih Sultan Mehmed dönemindeki saray mutfağının ismi  Matbah-ı Amire’dir. Bu mutfakTopkapı Sarayı’nda yer alır ve 5250 metrekare alana yayılmıştır. Bu alanda yemek pişirilen mutfak bölümlerinin haricinde erzaklar için kiler, aşçı ve yamakların koğuşları, çeşmeler, cami ve hamam da bulunur.

Özellikle et yemeklerinin öne çıktığı Sultanahmet Osmanlı Saray mutfağından bazıları yıllar içinde unutulup gitmiş ise de; günümüzde çoğu lezzetler hala damak zevkimize hitap etmekte zirvelerdedir. Biz de bu nefis Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz tarihi Roma dönemine dayanan ve Osmanlı Devletinin tüm zamanına şahitlik etmiş bir mekanda  Şerbethane Cafe & Restaurant’ta size hizmet etmekteyiz.


Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Click For English Serbethane Web Pages