BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90 212 517 00 04
  • +90 212 517 00 04

Sultanahmet Tava

Sultanahmet Tava

Sultanahmet Tava

Tava yemeklerinin tarifleri özgündür ve yüzyıllardan bu yana bir tarihi geçmişe sahiptir. Sultanahmet Tava yemekleri aslında herhangi çeşit olursa olsun etin ya da sebzenin genelde doğrandıktan sonra tavaya konup yağda kızartılması işleminden geçmektedir.

Zeytinyağı ile yapılan tava yemeklerinin tadı bir başka olur. Ayçiçek yağı veya mısırözü yağı ile yapılan tavalar asla aynı lezzeti içermez.

Sultanahmet Tava yemeğinde dikkati çeken en önemli noktalardan biri yağın daima kızgın olmak zorunda olmasıdır. Tava yemeklerinde genellikle, yiyeceğin özsuyunun pişme işlemi sırasında kaybının önüne geçmek için,  sık sık yiyeceğin kızartılmadan önce has una batırılmasıdır.

Tava yemeklerinde bütün öz hazırlıklar pişmeye geçmeden önce tamamlanır.  Tavada sebzelerin beş farklı şekilde kızartılma yöntemi vardır. Bunlar; Doğrudan yağda kızartılması, inceltilmiş (su ya da sütle) hamura batırılarak kızartılması, unlayıp yumurtaya bulanarak yağda kızartılması, unlanarak yağda kızartılması, inceltilmiş mayalı hamura batırılarak kızartılması yöntemleridir.

Sultanahmet Tava yemekleri 3 ana başlıkta toplanır. Bunlar; balık ve deniz ürünleri ile sebze tavalarıdır.  Tava yemekleri genelde Sac, döküm demir, çelik, bakır, granit ve seramik tavalarda yapılmaktadır.  Tava yemeği servise hazırlanırken tava içerisinden alınacak sebzelerin fazla yağları kağıt havlular üzerinde süzdürülmeli ve buna göre servis yapılmalıdır.

Türk Mutfağındaki geleneklerden biri de tava içerisinde pişirilen sebzelerin sosla sunumun yapılmasıdır. Çoğu zaman da tava yemekleri domates sosu veya yoğurt ile servis edilmektedir. Hafif sarmısaklı yoğurt sosu tava yemeğine ayrı bir tat katar.


Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Click For English Serbethane Web Pages