BİZE SORUN
  • info@serbethane.com.tr
  • +90 212 517 00 04
  • +90 212 517 00 04

Sultanahmet Nargile

Sultanahmet Nargile

Sultanahmet Nargile

Sultanahmet Nargile bir tütün ürünü olup, tütün ilk olarak Milattan önce bulunmuştur. Tütün ilk olarak yaprakları ateşe verilerek ibadet etmek için kullanılıyormuş ancak daha sonra keyif veren yönü keşfedilince o zamandan günümüze artık tütün yakılmak için değil de keyif için kullanılmaya başlandı.

Tarih boyunca insanlık tütün içimini farklı olarak şekillendirdiler. Bazen pippo şeklinde, bazen de sigara ve puro, bazende ağızda çiğnenip çeşitli tükürme biçimlerinde kullanıldı. Bu saydıklarımız arasında Sultanahmet Nargile en önemlisidir. Nargilenin icadı Hintli İmparator mahkemesindeki doktor olan İran Asıllı Abdulfath Gilani’dir.

Nargile tarih boyunca soylu ve varlıklı insanlar tarafından kullanılır ve pahalı bir keyif aracıydı. Nargile o kadar değerli idi ki tarih boyunca vefat edenler varislerine nargilelerini miras olarak bırakmaktaydı.

Nargile Hint dilinde Hindistan cevizinin içine kamış sokularak bulunmasının ardından günümüze kadar ulaşmıştır. Kelime anlamı Farsça’da Hindistan çevisi denen Nargil Kelimesinden tüketilerek gelmiş, doğu kültürünü yansıtmakta ve en önemli kültür abidesi olması sebebiyle önem arz etmektedir.

Sultanahmet Nargile yapı olarak;  Ser, Lüle, Marpuç ve Şişeden oluşur. Sipsi ile kullanılır. Tömbeki tütünün odun kömürü ile tutuşturulmasıyla içindeki suyun fokurdatılarak içilmesi, aromasının hissedilmesi içene ayrı bir zevk verir.

Bizler nargileden keyif alanlara farklı bir deneyim sunmaktayız. Nargile’nin hazırlanışı ustalık gerektiren zahmetli bir iş olup, nargileyi sürekli içen bir insan nargilenin kalitesini değerlendirebilir. Çeşitli aromaları olan nargilenin usta eller tarafından yapılarak kullanıma sunulması içimini zevke dönüştüren kullanıcılar için çok önemlidir.


Şerbethane Cafe & Restaurant; Sultanahmet Camii ve Külliyesinin altında, Arasta Çarşısı Sokakta yer almaktadır. Şerbethane; Sultanahmet'in en nezih Cafe ve Restaurantlarından olup, yerli ve yabancı turistler ile turist kafilelerinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Şerbethane’de; Osmanlı Şerbeti, Kahvaltı, Dünya Mutfağından Seçmeler, Nargile, Çay, Kahve ve Meşrubat Çeşitleri ile hizmet verilmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Click For English Serbethane Web Pages